top of page

Waluta

Wysp Zielonego Przylądka

Jaka jest oficjalna waluta na Wyspach Zielonego Przylądka?

Walutą obowiązującą na Wyspach Zielonego Przylądka jest Escudo Zielonego Przylądka (CVE). Kurs escudo jest stały i wynosi 1 EUR = 110.265 CVE. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000, 2500, 5000 escudos, a najczęściej używane nominały na monetach to 1, 5, 10, 20, 50 i 100 escudos.

Skąd wzięło się Escudo Zielonego Przylądka?

Escudo stało się walutą na Wyspach Zielonego Przylądka w 1914 roku. Zastąpiło reala Zielonego Przylądka po kursie 1000 réis = 1 escudo. Do czasu uzyskania niepodległości w 1975 r. escudo Zielonego Przylądka było równe portugalskiemu escudo. Później wartość spadła. W połowie 1998 r. umowa z Portugalią ustanowiła stały kurs 1 portugalskiego escudo = 0,55 escudo z Wysp Zielonego Przylądka. Od czasu wprowadzenia Euro w Portugalii, kurs escudo Republiki Zielonego Przylądka jest stały 1 EUR = 110,265 CVE.

Jaką walutę zabrać?

Wyruszając na Wyspy Zielonego Przylądka najlepiej zabrać EUR (banknoty o nominałach 10, 20) i monety. Zdarza się, że akceptowane są $ lub GBP, ale nie jest to powszechne i wiele miejsc może odmówić realizacji transakcji. Lokalną walutę można nabyć na miejscu i nie jest ona dostępna poza Republiką Zielonego Przylądka. Wymiany można dokonać w recepcji hotelowej lub w kantorach/ bankach zlokalizowanych w Santa Maria. O ile Wyspa Sal jest miejscem, gdzie można posługiwać się CVE oraz EUR wymiennie, na innych Wyspach może wystąpić problem z przyjęciem EUR, a do transakcji będzie potrzebna waluta

Jak przebiegają transakcje?

Dokonując płatności w Euro dla ułatwienia rachunków stosowany kurs to zazwyczaj 1:1, czyli 1 Euro = 100 CVE. Tym samym płacąc w EUR zamiast CVE, tracimy 10 centów. Często płacąc w Euro, otrzymamy resztę w lokalnej walucie — warto pozostawiać sobie te drobne na napiwki, które są ważne dla miejscowych zatrudnionych w usługach. Biorąc pod uwagę powyższe, przy dużych transakcjach trzeba rozważyć wymianę waluty, jeśli jednak Wasze plany nie przewidują większych płatności, wymiana waluty może okazać się nieopłacalna. Waluty z Wysp Zielonego Przylądka nie wolno wywozić z kraju, dlatego warto zastanowić się, czy w ogóle wymieniać EUR na CVE.
 

W celu lepszej i szybkiej kalkulacji kwoty podanej w CVE na EUR wystarczy przesunąć przecinek o dwa miejsca, dzięki czemu otrzymamy przybliżoną kwotę EUR. Przykładowo, obraz malowany akwarelą kosztuje 2500 CVE, po przesunięciu przecinka o dwa miejsca, otrzymujemy 25 Euro. Jest to oczywiście tylko kalkulacja szacunkowa, kiedy sytuacja wymaga od nas szybkiej reakcji. W rzeczywistości 2500 CVE to 22,67 Euro. Ceny na Wyspach Zielonego Przylądka różnią się w zależności od konkretnej wyspy, a im bardziej jest ona popularna, tym bywają wyższe.

Czy karty płatnicze są przyjmowane?

Większość firm, hoteli i sklepów zlokalizowanych w centrum posiada terminale i można korzystać z kart płatniczych. Płatności kartami Visa zazwyczaj przebiegają bezproblemowo, transakcje Mastercard niekiedy są odrzucane. Jeśli na co dzień korzystacie z Mastercard, warto zabrać ze sobą również kartę Visa, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Oddalając się od centrum coraz trudniej znaleźć miejsce, które na wyposażeniu posiada terminal, dlatego warto mieć przy sobie trochę gotówki. W miasteczku resortowym Santa Maria znajduje się wiele bankomatów, dlatego bez problemu można je znaleźć i wypłacić gotówkę w lokalnej walucie. Warto jednak skonsultować się ze swoim bankiem przed wyjazdem i zapoznać z tabelą opłat i prowizji.
 

Rezerwując wycieczki na www.wyspyzielonegoprzyladka.com, zapłacisz w wybranej walucie: EUR, PLN lub CVE.

KOSZTY PRODUKTÓW I USŁUG

  • Obiad w restauracji turystycznej: €20-40

  • Obiad w restauracji lokalnej: €4-6 

  • Taksówki: Santa Maria- 300 CVE, Hotele- Santa Maria- 400 CVe, lotnisko w Espargos, Sal- 1500 CVE

  • Wycieczki: od  €20 

  • Piwo: ok. 120 CVE

  • Woda 1,5 l - ok. 100 CVE

Gdzie wymienić walutę?

money exchange.png
KANTOR NA SAL

Wycieczki na Sal

 Przeglądaj oferty wycieczek lokalnych organizatorów oraz wszystkich polskojęzycznych przewodników.

Zaplanuj przygodę życia tworząc własny pakiet! Zarezerwuj online  i skorzystaj z promocji 5,10,15!

bottom of page