top of page

ŚWIAT ZWIERZĄT

Wyspy Zielonego Przylądka. 

ŻÓŁWIE 

Żółwie morskie wędrują po Ziemi od ponad 150 milionów lat odgrywając niezwykle ważną rolę w utrzymaniu morskiego ekosystemu. W wodach Republiki Zielonego Przylądka, które zajmują, aż 99% całego terytorium tego wyspiarskiego państwa żyje pięć z siedmiu gatunków żółwi morskich. Dla żółwic Carreta Carreta archipelag jest jednym z trzech największych miejsc lęgowych na świecie. W sezonie 2021 na Sal i Boa Vista znaleziono około 210, 000 gniazd!
Żółwie Carreta Carreta mierzą średnio 80 cm i ważą ok 100 kg. Żółwice tego gatunku osiągają dojrzałość płciową w wieku 15-25 lat i rozmnażają się średnio co 2-3 lata, do osiągnięcia ok 50 roku życia. W sezonie lęgowym, żółwice wychodzą na plaże, na której same przyszły na świat, aby założyć ok 5 gniazd, do których składają średnio po 80 jaj. Przewiduje się, że z 70-80% jaj po ok. 60 dniach wyklują się małe żółwiki, kiedy matki powrócą już do Oceanu. Po wykluciu, żółwiki instynktownie szukają swojej drogi do wody. Często już na pierwszym etapie życia napotykają wiele zagrożeń tj. zwierzęta, nieuważni spacerowicze, zaśmiecone plaże. Na dalszych etapach mierzą się z morskimi drapieżnikami, aby w ostateczności tylko 1 na 1000 żółwików osiągnął wiek dorosły. Kolejne 15 lat żółwie poznają życie Oceanu przemierzając do 12 000 km. Po 20- 30 latach dorosłe osobniki wrócą na Wyspy Zielonego Przylądka, aby rozmnażać się i złożyć jaja w miejscu, w którym same ujrzały pierwszy promień wschodzącego słońca.


Czy wiesz, że….


Żółwie morskie są zdolne do odnalezienia drogi powrotnej po spędzeniu 20 lat w wodach oceanu. Powszechnie przyjmuje się, że mogą podążać za polami magnetycznymi Ziemi, aby znaleźć to samo miejsce, w którym się wykluły.


Żółwie morskie nie mają chromosomów płciowych jak ssaki. Zamiast tego ich płeć jest określana przez temperaturę inkubacji jaj.Gniazda inkubowane w niższych temperaturach tworzą więcej samców, podczas gdy wyższe temperatury zwiększą liczebność samic.

 

 


Od połowy czerwca do początku października na Sal i Boa Vista organizowane są nocne spacery, podczas których można obserwować żółwice składające jaja. Wybierz uważnie swojego przewodnika, aby nie narazić zwierząt na dodatkowy stres. Zachowaj ostrożność, nie podnoś głosu, ubierz ciemne ubrania i nie używaj białego światła, a uda Ci się być świadkiem niezwykłego cudu natury w sposób odpowiedzialny i etyczny.


Dołącz do naszej polskojęzycznej wycieczki ,, Żółwie Sal”, aby dowiedzieć się więcej o tych wyjątkowych stworzeniach i zostawić swój ślad na Sal przekazując 1% wartości swojej rezerwacji na Project Biodiversity, który na co dzień zajmuje się przygotowaniem plaży, ochroną żółwi oraz badaniami naukowymi.

 

Zarezerwuj teraz:

caboverdeinfo.org@gmail.com 

+48 506 274 926

bottom of page