top of page

Sal jest częścią archipelagu Wysp Zielonego Przylądka i zaliczana jest do grupy Wysp Zawietrznych. Powierzchnia wyspy wynosi 219.84 km2, jej długość to 29.7 km, a szerokość 11.8 km. Wyspę zamieszkuje 39, 700 mieszkańców ( 2019), ale pandemia COVID-19 spowodowała masową migrację
( brak nowych danych). Na Sal przeważa krajobraz pustynny i raczej płaski, a najwyższe wzniesienie mierzy 406 m- Monte Grande. Stolicą Sal jest Espargos, które znajduje się w centrum wyspy, jednakże główny ośrodek wypoczynkowy jest usytuowany na południu- miasteczko Santa Maria. To tu znajduje się rozbudowana baza hotelowa, restauracje, bary i kluby nocne. 

KOSZT WSTĘPU:

5 EUR

Z zewnątrz to miejsce wygląda niepozornie, ale wystarczy przejść przez tunel, który oślepia ostrym, białym światłem, aby po chwili ujrzeć niebywałe piękno natury. Krater wygasłego wulkanu na Sal mieni się różnymi kolorami od białego przez różowy do ciemnego brązu. To istny spektakl natury! Słona woda pozwala na relaks, a zasolenie jest tak wysokie, że bez żadnego wysiłku można utrzymać się na powierzchni wody. Warto  zaczerpnąć błotnego SPA i wykonać peeling pełen zdrowotnych minerałów, który pozostawia skórę gładką i odżywioną na długo. Poza aspektem estetycznym, Salinas de Pedra de Lume to też miejsce historyczne. Tunel wydrążony w skale został stworzony w 1804 roku, aby ułatwić regularne przemieszczanie się między miejscem wydobycia soli, a portem morskim w pobliskiej wiosce. Rozkwit przemysłu solnego przypada na XIX wiek, ale w 1887 rozpoczął się ogromny kryzys związanym z zakazem importu soli nałożonym przez Brazylię. Dopiero w XX wieku francuskiej firmie Salins du Cap Vert udało się przywrócić dawna świetność tego miejsca. W 1921 roku powstała tu 1100 metrowa kolejka linowa, której zadaniem był transport soli do portu w Pedra de Lume. W godzinę dzięki kolejce można było przetransportować aż 25 ton soli! Dziś, pozostałości można podziwiać na trasie prowadzącej pod wulkan.

 

 

SALINAS DE PEDRA DE LUME

Saliny Pedra de Lume
Tunel prowadzący do wulkanu na Sal
Wizyta w Salinach Pedra de Lume
Błotne spa
Salinas de Pedra de Lume

CMENTARZYSKO MUSZLI

Całkiem romantyczna nazwa jak na wysypisko muszli! Po spożyciu wnętrza, muszle stają się bezużyteczne, dlatego tonami składowane są w różnych miejscach Wyspy Sal! Jedno z najpopularniejszych cmentarzysk znajduje się w pobliżu Monte Leao, najbardziej rozpoznawalnym jest to przy Buddha Beach w Santa Maria, które najczęściej pojawia się na instagramowych fotografiach, a największe znajduje się w okolicy wioski rybackiej- Palmeira. To ostatnie odwiedzane jest podczas naszych wycieczek ,, Sal w Pigułce" i ,, Sal bez tajemnic". Do cmentarzyska muszli w Santa Maria można dostać się na piechotę, rowerem elektrycznym lub taxi, a punktem orientacyjnym jest butikowy hotel Budda Beach. 

 

 

Muszle
Edy i muszle
cmentarzyszko muszli palmeiia
cmentarzysko muszli
bottom of page