top of page

 Dia dos Heróis Nacionais- Dzień Bohaterów Narodowych


20 Stycznia na Wyspach Zielonego Przylądka obchodzimy Dzień Bohaterów Narodowych, który upamiętnia bojowników o wolność i ojca kabowerdeńskiej niepodległości- Amilcar Cabral’a, który uważany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych i wpływowych przywódców całego kontynentu!


Amílcar Lopes Cabral urodził się 12 września 1924 r. w Bafatá w Gwinei Bissau w rodzinie Juvenala Cabrala i Ivy Pinhel Évora. W wieku 12 lat opuścił ówczesną Gwineę Portugalską i dołączył do swojego ojca, który wrócił na Wyspy Zielonego Przylądka. Początkowo Amilcar mieszkał na Wyspie Santiago, ale chęć dalszej edukacji zawiodła go na Wyspę Sao Vicente, gdzie ukończył szkołę średnią z wyróżnieniem jako najlpeszy uczeń. W 1945 roku Cabral jako jeden z pierwszych otrzymał stypendium na studia w Portugalii, gdzie poznał wielu afrykańskich nacjonalistów, którzy później stali się przywódcami ruchów wyzwoleńczych i mocno wpłynęli na tworzący się światopogląd Amilcar’a. Po studiach wyjechał do pracy do Guiné-Bissau, gdzie wraz z Aristides Pereira i innymi kabowerdeńskimi i gwinejskimi nacjonalistami założył PAIGC- Afrykańską Partię Niepodległości Gwinei i Republiki Zielonego Przylądka.


Lata nieudanych prób pokojowego uzyskania Niepodległości, doprowadziły do wybuchu walki zbrojnej 23 stycznia 1963 r. w Gwinei Bissau. 20 stycznia 1973 r. Amílcar Cabral został zamordowany, dwa lata później 5 Julho de 1975 ogłoszona zostaje Niepodległość Wysp Zielonego Przylądka, a dzień śmierci Amilcar Cabral’a- ojca naszej wolności celebrowany jest jako Dzień Bohaterów Narodowych.

345 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page